Микола Капустянський і "Українське слово"

Генерал Армії УНР Микола Капустянський (1881–1969) народився на Катеринославщині у родині православного священика, вчився в Одеському військовому училищі, Миколаївській військовій академії Генштабу в Санкт-Петербурзі, учасник бойових дій Першої світової війни, а у липні 1917 р. переходить на службу до української армії, його призначають начальником штабу 1-ї дивізії 1-го українського корпусу. У 1918 р. він очолював штаб Південно-західного фронту, згодом призначений генерал-квартирмейстером Армії УНР.

Після поразки Визвольних змагань якийсь час перебував у таборах інтернованих у Польщі. З 1923 р. жив у Франції, де організував і очолив Український національний союз. М. Капустянський був одним з найближчих соратників Є. Коновальця. Генерал — учасник Першого конгресу українських націоналістів, був обраний до Проводу українських націоналістів. З цього часу його життя було тісно пов’язане з Організацією Українських Націоналістів. Чимало уваги М. Капустянський приділяв підтриманню бойового духу колишніх вояків Армії УНР.

В час Другої світової війни він за завданням ОУН свою діяльність переніс в Україну. Зокрема, перебував у Києві, увійшовши до Української Національної Ради (УНРади), став одним із засновників київського видання газети «Українське Слово». Після Другої світової війни жив на еміграції, входив до складу Державного Центру УНР в екзилі, тривалий час призначався військовим міністром еміграційного уряду. Завершив своє життя М. Капустянський далеко від України, але не за горами той час, коли в Україні буде створено пантеон видатних українців і генерал М. Капустянський повернеться на рідну землю.

Газета «Українське Слово», що виходила у вересні–грудні 1941 року в окупованому німецькими військами Києві, була створена і контрольована Організацією Українських Націоналістів. Точніше, членами похідних груп ОУН та культурною референтурою ОУН на чолі з заступником Голови Проводу Українських Націоналістів О. Ольжичем. Редакція намагалася проводити власну редакційну політику, що ґрунтувалася на програмових засадах ОУН.

Отож, коли до України прибули похідні групи ОУН, серед яких — провідники ОУН: О. Ольжич, О. Бойдуник, М. Сціборський, О. Сенник, Я. Гайвас та інші, розпочалося формування українських адміністративних, охоронних, культурних та господарських структур. У цей час до Києва приїхав і генерал М. Капустянський.

Недовге існування націоналістичного часопису «Українське Слово» та його додатків у Києві у вересні — грудні 1941 р. в час Другої світової війни залишило помітний слід у національно-визвольній боротьбі українського народу, і зокрема Організації Українських Націоналістів.

Олександр КУЧЕРУК

Висловлюємося

Багаті не схожі на нас з вами - у них грошей більше.
Ернест Хемінгуей