НЕ СТІЙ ОСТОРОНЬ!


Автор: Андрон РАДЕНКО

виборча урна

Заява Олександра ТУРЧИНОВА про брутальні методи фальсифікації президентських виборів, які нібито готуються владою, схоже, не потрясла суспільство. Можливо, тому, що було Мукачеве, чи тому, що у пресі є чимало публікацій про можливі фальсифікації. Ключовим елементом описаної Турчиновим технології є підміна протоколів ДВК по дорозі до територіальних виборчих комісій з невидачею завірених копій офіційним спостерігачам.

Давайте подивимось норми Закону. Кожен кандидат може мати у складі дільничної комісії двох своїх представників у ролі членів комісій. В частині комісій представники кандидата займатимуть посади голови, заступника чи секретаря — так передбачає Закон. Кожен член комісії має отримати ПРИМІРНИК ПРОТОКОЛУ про підрахунок голосів. Саме примірник, з підписами усіх членів комісії, з печаткою комісії, з порядковим номером цього примірника. І цей примірник має таку саму юридичну силу, як перших два, які доставляються до територіальної комісії.

Чи зможе голова ДВК не видати ці примірники членам ДВК? Теоретично — так. Але практично команда опозиційного кандидата повинна негайно подати інформацію довіреній особі в окрузі, і при поданні документів такою ДВК до ТВК довірена особа повинна як мінімум домогтися повторного перерахунку голосів територіальною комісією.

Хтось скаже: а до ТВК будуть доставлені пакети з іншими бюлетенями. — Але ж на пакетах мають стояти підписи усіх членів ДВК, в тому числі й представників опозиції. Підроблять підписи? — Неочевидно. Крім того, спостерігачі мають право вести фотозйомку, і спосіб запечатування пакетів може бути зафіксований на плівку.

Мало того, весь процес засідання ДВК при підрахунку голосів можна записати на звичайний диктофон відкрито, в присутності багатьох свідків. Особливо важливо — записати моменти оголошення результатів, які заносяться до протоколу.

Зрештою, на засіданні ДВК повинні бути як мінімум два свідки, які за будь-яких умов підтвердять те, що насправді відбувалося під час підрахунку голосів.

Очікую, що безнадійний песиміст вигукне: та вони ж усіх залякають! Відповідаю: тоді з таким же успіхом можна вибори не проводити взагалі, а оголосити про встановлення в Україні монархії, наприклад.

Зверніть увагу — для того, щоб запобігти фальшуванням, потрібна добре підготовлена, а бажано — й добре оснащена команда. Чи є можливість сформувати такі команди? Очевидно, так. Інакше б в Україні давно панував стиль Лукашенка.

Але досвід підказує, що не все буде так примітивно однозначно і тупо. З огляду на низьку правову культуру суспільства можливі найрізноманітніші методи маніпулювання голосами виборців. Методи будуть різними залежно від території та місцевих традицій.

Інформація, що її озвучив О. Турчинов, могла бути просто «злитою» для поширення в суспільстві зневіри. Саме це — поширення зневіри в силу закону серед виборців — і є основним психологічним прийомом влади сьогодні.

Висловлюємося

Багаті не схожі на нас з вами - у них грошей більше.
Ернест Хемінгуей